Budynek ZSGH
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Szkoła z 65-letnią tradycją przygotowuje najlepszych pracowników w branży gastronomomicznej i hotelarsko-turystycznej.

Technik żywienia i usług gastronomicznych
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Jeśli marzysz, aby realizować swoje kulinarne pasje, chcesz fachowo organizować imprezy gastronomiczne lub marzysz o własnej restauracji dołacz do nas.

Technik hotelarstwa
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Wybierz ten zawód jeśli chcesz fachowo przygotować się do pracy w hotelu, lubisz zwiedzać świat i poznawać nowych ludzi.

Kelner
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Jeśli lubisz pracę z ludżmi, chcesz nauczyć się sztuki obsługiwania gości i nakrywania stołów, jesteś otwarty i kontaktowy to zawód dla Ciebie.

Technik obsługi turystycznej
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Jak sprawić by wracający z urlopu klient był zadowolony? U nas nauczysz się jak zorganizować wycieczkę doskonałą i jak poprowadzić agencję turystyczną. Jeśi lubisz poznawać świat i nie boisz się wyzwań wybierz ten zawód.

Kucharz
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Kucharz to artystyczny zawód z przyszłością cieszący się coraz większym uznaniem. Nauczysz się sporządzać potrawy i obsługiwać urządzenia gastronomiczne. W tym zawodzie nietrudno o pracę i atrakcyjne wynagrodzenie.

Cukiernik
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Tutaj poznasz tajniki pieczenia ciasta i sporządzania deserów. Nauczysz się obsługi maszyn i urzadzeń cukierniczych. Zachwycisz sztuką dekorowania wyrobów cukierniczych. Możesz także zrealizować marzenia o własnej cukierni.

 

           

     
 
  
Rocznica Akcji pod Arsenałem  jest szczególną datą dla Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego”, 26 marca 2015 r. po raz kolejny szkoła z tradycjami  uczciła  Dzień Patrona.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja, następnie dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice i zaproszeni goście udali się do siedziby szkoły przy ulicy Wodnej. Pani dyrektor Anna Piotrowska-Wągrocka podziękowała  za przybycie kombatantom, przedstawicielom władz samorządowych i kościelnych, reprezentantom  Hufca ZHP w Kaliszu, przyjaciołom szkoły, którzy od lat biorą udział  w obchodach  tego doniosłego święta . W tym dniu  pojawili się także pani Stefania Wodzińska i pan Tomasz Kwinta - inicjatorzy  nadania szkole imienia bohatera Szarych Szeregów.

Po raz pierwszy wręczono   honorowe tytuły, które zostały przyznane wyróżnionym  osobom na wniosek Samorządu Uczniowskiego. Honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły przyznano Sylwii Boczuli przedstawicielowi firmy Tupperware i Panu  Pawłowi Michalskiemu, właścicielowi firmy „Pablo”, którzy w tym roku współpracowali ze szkołą w ramach podejmowanych działań wychowawczych i dydaktycznych  byli  także sponsorami imprez szkolnych. Honorowy tytuł Talent Roku przyznano Adrianowi Dziewięckiemu, uczniowi z klasy III kucharz, który zdobył II miejsce w ogólnopolskim konkursie „ Młody Kreator Sztuki Kulinarnej”. Honorowy tytuł Sportowca roku przyznano Magdalenie Krawczyk , uczennicy klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych finalistce ogólnopolskich zawodów strzeleckich. Honorowy tytuł  Społecznika  Roku  przyznano kilku osobom Pani Lucynie Cholajdzie ,pielęgniarce szkolnej , która nie tylko  służy uczniom  pomocą medyczną, ale wsparciem i radą. Wśród uczniów Samorząd Uczniowski wyróżnił Milenę Kołodziejczyk,  Kingę Urbanowską, Igora Jędrzejczyka, Marcelinę Zawadzką, Karolinę Boczulę, za zaangażowanie i działalność społeczną na rzecz szkoły i promowanie osiągnięć szkoły. Honorowy tytuł Osobowość  Roku  przyznano  Pani Stefanii Wodzińskiej, która w tym roku poświęciła  uczniom wiele czasu opowiadając o losach Janka „ Bytnara”  i jego przyjaciołach.

Mniej znane historie bohaterów „Kamieni na szaniec” stały się kanwą przedstawienia, pt. „Czekam na wiatr, co rozgoni ciemne, skłębione  zasłony” przygotowanego przez młodzież pod kierunkiem ich nauczycieli.  Odświętnie udekorowana sala wprowadziła uczestników spotkania w klimat  seansu kinowego. Uczniowie wcielali  się w role autentycznych postaci, potrafili oddać różne nastroje, uczucia, nadzieje i marzenia, które  towarzyszyły ich rówieśnikom z czasów wojny. Symultanicznie prezentowano fragmenty filmu, w którym wystąpili ci sami uczniowie w strojach nawiązujących do lat czterdziestych XX wieku. Dopełnieniem występu były piosenki i układy choreograficzne, wysoko ocenione przez publiczność. Spektakl zawierał głębokie przesłanie, że najważniejszy na świecie jest pokój.

Społeczność „Gastronomika” po raz kolejny potwierdziła, że  szkoła to nie tylko miejsce, w którym zdobywa się  wiedzę i umiejętności, ale też kuźnia talentów, w której młodzież uczy się , w jaki sposób  żyć,  jak pielęgnować wartości:  patriotyzm, honor, poszanowanie godności, tolerancję, wrażliwość. W kronice szkolnej honorowi goście  chwalili młodzież za profesjonalizm i sztukę aktorską.

Podobnych sukcesów  wszystkim  występującym   uczniom  oraz  całej młodzieży spod znaku Bytnara   życzą nauczycielki czuwające nad przygotowaniem części artystycznej:  Jolanta Olczak i Małgorzata Piwowarczyk –Szafirowicz.

W przedstawieniu „ Czekam na wiatr, co rozgoni ciemne, skłębione zasłony…” wzięli  udział:
Jakub Szczepański  ( jako Tytus Trzciński)
Roma Stasiak          (dziennikarka Barbara)
Jakub Karwacki       (Janek Bytnar)
Michał Wasilewski   (Tadek Zawadzki)
Kuba Stasiak            (Alek Dawidowski)
Andżelika Ratajczyk  (Dusia Bytnarówna)
Justyna Siciarek      (Maryna Trzcińska)
Ewelina  Smoliga     (Hala Glińska)
Barbara Kłos            (Basia Sapińska)
Aneta Jankowska    (Marynia)
Bartosz Bała             ( młody Tytus)
Krystian Kałach        (Kurant)
Piotr Piasecki           (Jurek)
Patryk Woźniak       (dziennikarz, Marek Edelman)
Dziennikarze:
Marcelina Zawadzka
Igor Jędrzejczyk
Filip Nowacki
Albin Pogorzelec
Występy wokalne:
Agata Twardowska   ( gościnnie absolwentka ZSG-H)
Kinga Urbanowska
Milena Kołodziejczyk
Układy choreograficzne:
Magdalena Gzil, Daria Kranc, Marta Dachemska, Aleksandra Sielska
Ewelina  Smoliga , Emiliusz Suski
Obsługa techniczna:
Szymon Borowski
Krystian Rudziński
Grzegorz Kwiatkowski

W życiu  piękne są tylko chwile, a Wasz występ był jedną z nich. Gratulujemy i dziękujemy.          

Tekst: Małgorzata Piwowarczyk-Szafirowicz, zdjęcia: Aldona Wasilewska

                                                                                                                    Zobacz nową pracownię hotelarską
Pracownia hotelarska

Warto zajrzeć

portal promujący zwiedzanie miasta w bliskiej realacji z dobrą kuchnią.